2 Ocak 2012 Pazartesi

merhaba :)

Bir bloğun ilk yazısına başlamak adına bu resim en uygun resimlerden biri olur herhalde.Kendimi hatırladığım en küçük dönemlerde bu elişleri yapılıyordu.Zaten annemi hep bir şeyler üretirken gördüğümden bu tarz işlere alışığım.Bu blog kızkardeşim Mutfakcamı Burcu'nun fikri.Annemiz için.Uygulaması her ne kadar bana kaldıysa da burası kollektif bir çalışma alanı olacak şimdilik. Bazen üçümüzde yazıp,resim koyacağız ,bazen de kime hangi görev kaldıysa onu yapacağız ama blog onun.
Her zamanki gibi  Burcu yaratıcılığını kullanıp annemi "Hamarat Kontes" adıyla bloglandırmış,tıpkı bana yaptığı gibi.Benim Asortikliğim hiç bir zaman Burcunun gördüğü kadar olmadı aslında ama iddialı isimler koymayı seven kardeşim annem için de bu adı uygun görmüş, oysa adı çok iddialı gelsede  annem gerçekten hamarat bir kontes.Bunu bloğu takip ettikçe sizde göreceksiniz.
İlk yazıyı yazmak aslında Burcuya düşerdi ama bir şekilde artık başlamamız gerekli diye düşünüp ,harekete geçmeye karar verdim ben.Nasılsa hepimiz ortak bir çalışma yapacağız,kim nerden yetişirse artık.
Sizler bu blogda annemin yıllardır yaptıkları , örneklerini beğendiği elişleri,örgüleri, dikişleri,yemekleri, paylaşmak istediği herşeyi göreceksiniz.
Ben çocukken annem bir gecede bana elbise diker,ertesi gün gezmeye giderken giydirir, hatta çanta,aksesuar gibi ürünleri bile yetiştirirdi.Kendi döpiyeslerini, bana diktiği mantoları,kabanları o kadar beğenirdim ki her gün giysemde eskitemezdim.Onun yüzünden aşırı seçici biri oldum,dikiş dikmeyi bilmem ama ukalalık yapabilecek kadar anlarım,patron çıkarırım,sürfile yaparım.Hangi kumaş hangisiyle giyilir bilirim, nasıl yapıldığını anlarım, her türlü elişini severim-hep onun yüzünden-değişik modelleri takip ederim, dört yaşından beri kendi istediğimi giyerim, kendim giyinirim.Genelde zevkli giyindiğimi söyleyip, fikri sorulan biriyim ama hep onun sayesinde.Bunları niye anlatıyorum,burada paylaştıklarımızı gördükçe aslında ne demek istediğimi göreceksiniz.

O bir öğretmen o bir anaokul müdürü-küçük keçe çantalar,kırmızılıyı bana hediye etti-
 o bir harika anne 

 o bir balık burcu kadını
 o bir anneanne- birde bunu seçtim-
 o bir terzi
 o bir kırkyamacı
 o bir dikiş-nakış ustası
 o bir gezmeyi seven kontes,
 o sıkı bir örgücü
 o bir eski sever :)
 o bir yaratıcı
 o çocuklarına düşkün

 o bir takıcı,çok güzel boncuk kolyeler yapan, o bir tatlı insan,evi daima sevdikleriyle dolup taşan. Herzaman anneler birşeyler öğretir çocuklarına ya onun bize öğrettikleri sayesinde bizde sizlerleyiz,bu yüzden yeni bir yılda yeni bir blogla merhaba demek istedim. Onun gönlü herkese açıktır ve çok yumuşaktır, buranında herzaman evimiz gibi dolup taşmasını ve yaptığı güzellikleri paylaşmanızı dileyerek blog dünyasına merhaba diyorum.- bu eski örtü anneannemizin çeyizinden , şu an annemin evinde duvarda asılı, işleme- Arada beğendiğimiz ya da örnek olmasını istediğimiz şeyleri de sizlerle paylaşacağız,bu da onlardan biri.Fethiyeden  Yüksel Teyzenin yaptığı bu terlik askı benim ona hediyem.

Bildiğim kadarıyla sizlerle elişlerini paylaşacağım.

 Kurdele nakışı
 etamin
 dikiş-tuvalet kağıtlığı
 örtü
 örgü atkı
 otantik takı

 yemeni

 küpe
 bileklik Bu yelek ben çocukken annemin yeleğiydi,şimdi Burcu giyiyor.Model Burcu :) Ben biraz daha zayıflarsam alacağım ama..
 annemin kapısında asılı kapı süsü
Bu da keçi patisi denilen bir çeşit lokma türü.Bu gidişimde annem yaptı,biz yedik.
İlk yazı için uzun  bir giriş olsada sizleri güzelliklerle başbaşa bırakıyorum.

Hoşgeldin Hamarat Kontes 'im ...       :))

Asortik Krep 'in.

Asortik Krep

7 yorum:

 1. Hayırlı olsun, ilgiyle takip edeceğim:) Ayrıca yeleğe bayıldım.

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Hamarat Kontes,
  Kızınız Asortik'i ve yazılarını zaman buldukça takip ediyordum. Demek bundan sonra sizi ve yaptıklarınızı da keyifle izleyebileceğiz.
  Hayırlı olsun yeni sayfanız. Ne iyi yapmışlar da sizi bizlerle buluşturmuşlar kızlarınız.
  Yaptıklarınıza bayıldım. Ellerinize sağlık.
  Sevgilerimle,

  YanıtlaSil
 3. bir zamanlar çok yapardım bunu ellerine sağlık güzel olmuşlar sevgiler
  mutlu yıllar

  YanıtlaSil
 4. Gerçekten Hamarat Kontes. Hepsi muhteşem, ellerinize sağlık... Bloğunuz hayırlı olsun. Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 5. Yorumlara ben cevap vermek istemiyorum.Annemin mail ile ilgili bir sorunu var,onu hallettiği gibi yorumlara cevap verebilecek.

  Asortik Krep

  YanıtlaSil
 6. mmm...
  hayırlı olsun sayfanız:)
  sayfanız,ve hünerleriniz çok hoş..
  emeğinize sağlık.
  seve seve izleyiciniz oldum hemen.
  bende sizi bekliyorum sayfama.
  kucak dolusu sevgilerimle..
  :)

  YanıtlaSil
 7. Eli'fin terazisi,Aysetun, birtutamkekik,sarımutfak-hande,IŞILCA TATLAR HEPİNİZE teşekkür ederim.ilerde hepinize ayrı ayrı yazacağım.selam ve sevgiler.

  YanıtlaSil